Брод је једна од оних општина која „дише спортским плућима”, што на одређени начин потврђују подаци о 15 регистрованих спортских организација у којима је активно око 450 спортиста, затим више рекреативно спортских удружења и друштава, као и успјешна организација низа спортских такмичења од којих поједина имају међународни карактер.
Велибор Видић, стручни сарадник за спорт у локалној управи, каже да су значајнија финансијска улагања спортски живот подигла на виши ниво тако да су и резултати респектабилни ако се узме у обзир величина локалне заједнице.
.- Фудбал је најмасовнија спортска грана, а највише рангирани je Омладински фудбалски клуб “Пoлет 1926”. Такмичи се у Другој лиги Српске, група Запад, а све омладинске селекције су укључене у организоване системе такмичења под окриљем Фудбалског савеза Српске. Фудбалски клуб „Задругар“ из Сијековца ће се од сљедеће сезоне такмичити у Регионалној лиги јер су освојили првенство Подручне лиге Добој-Брод у којој ће такмичење наставити фудбалери „Зборишта“. На жалост, „Лијешће“ и „Слога“ из Горњих Колиба су у стагнацији и изван су лигашких фудбалских такмичења -, образлаже Видић.
Говорећи о екипним дворанским спортовима, наглашава да је Клуб малог фудбала „Брод“ највише рагнирани колектив који ће од сљедеће сезоне наступати у Првој лиги РС.
– Имамо Омладински рукометни клуб „Сава“ у којем дјелују сениорски тим, те јуниорска и кадетске селекције у мушкој и женској конкуренцији. Активан је и Кошаркашки клуб „Брод“ који се такмичи са омладинским погонима, а крајем прошле године основан је Одбојкашки клуб „Брод“ који још није укључен у организоване системе такмичења -, наводи Видић.
Од борилачких спортова заступљени су бокс, аикидо и карате.
– Оснивање Боксерског клуба „Брод“ ове године попраћено је великим интересовањем тако да је већ од првих дана рада има педесетак полазника. Клуб реалног аикидоа се такмичи у четири узрасне категорије, а завидан број дјеце и младих окупљају и Карате клуб „Полет“ и Гимнастички клуб „Астера“ -, рекао је Видић.
Запажене активности биљежи и Пикадо клуб „Булс“ који организује рекреативне и хуманитарне турнире.
– Ту је и спортско-риболовно друштво „Сава“, а спортско-рекреативни карактер имају Српско спортско удружење „Пријатељи“, Планинарско друштво „Вучјак“ и Одред извиђача „Петар Кочић“ -, додаје он.
Међу спортским манифестацијама којима се Брођани диче најдужу традицију, од 45 година, има Поноћни турнир у малом фудбалу, док Међународни фудбалски турнир за млађе категорије сваке године окупи више од 120 екипа из БиХ и земаља окружења.
– У оквиру Спортског љета одржавају се изузетно посјећени и за Брод значајни турнири у мини футсалу три на три и у уличној кошарци, док у оквиру Октобарских свечаности слободе имамо Међународни карате турнир „Сава опен“ и Куп Републике Српске у реалном аикидоу -, рекао је Видић.
Имиџу спортске средине доприносе и Међународна улична трка и Соколске игре, такође манифестације са пуно учесника и посјетилаца.
Начелник Зоран Видић става је да Брод треба бити „по мјери спортиста” јер је бављење спортом залог за будућност и нове нараштаје.
– Генерално гледајући, спорт подразумјева и масовност и успјехе. У претходне четири године смо успјели да постигнемо масовност у спорту, посебно када су млађе генерације у питању. За сада имамо одређене успјехе, пласирамо се у више рангове такмичења у појединим спортовима, међутим, моје лично опредјељење, још увијек, је на масовности, да што више дјеце има приступ спорту -, ријечи су Видића.
Истиче да путем медија, свакодневног рекламирања и савјетовања треба подизати општу спортску културу и показати младим да се бављење спортом увијек исплати.
– Бавити се спортом значи здрав и правилан начин живота, што је и добар пут да се постане добар човјек. Све то подразумјева финансијска средства која општина мора да обезбједи, спортске објекте мора да одржава и мислим да се то поприлично успјешно ради. Наравно, без оређених инвестиционих улагања нећемо моћи постићи веће успјехе и због тога морамо наше спортске објекте прилагодити потребама -, рекао је Видић.
Напомиње да је један од основних циљева увођење гријања у спортску дворану, којег нема десетак година, и мишљења је да би се ово питање могло ријешити сљедеће године ‘уколико буде политичке воља свих у бродској политици и ако се нађе интересовање привредника’.
– Мислим да требамо посветити више пажње спорту на селу јер је одлив становништва коштао и спортске клубове који немају довољно такмичара. Можда дјеца која живе на селу немају довољан приступ спорту, али сматрам да се кроз школе спорта и спољне области које се могу примјенити може стање поправити уз финансирање спортских кадрова од стране општине и то ћемо радити у наредном периоду -, поручио је он.
Видић је констатовао да Брод и сада има довољно професора физичког васпитања и спортских радника што је важан предсулов за омасоваљање и подизање спорта на виши ниво. Д.И.